Babí léto s Ben & Jerry’s

Představte si, jaké by to bylo, kdyby BOTAS 66 byla zmrzlina… Byla by lahodná. S neotřelou kombinací chutí. Barevná a naprosto návyková. Vyráběná se zodpovědným přístupem z nejkvalitnějších surovin. Možná by za sebou, stejně jako botasky, také měla silný příběh a bouřlivou historii. Prostě stylovka. A právě taková je americká fair-trade zmrzlina Ben & Jerry’s. Jsme rádi, že vám ji můžeme představit. Až do 9. října (nebo do vyčerpání zásob) u nás dostanete k nákupu botasek zmrzlinu Ben & Jerry’s jako dárek. U nás léto nekončí!

Zmrzlina s příběhem

Zmrzlinu Ben & Jerry’s vymysleli dva kamarádi Ben a Jerry v roce 1978. První zmrzlinárnu otevřeli v bývalé benzínce ve Vermontu na severovýchodě USA. Po prvních několika měsících ale zavřeli krám, protože si nebyli jistí, jestli vůbec něco vydělávají. Na dveře dali ceduli „We‘re closed so we can figure out if we‘re making any money.“ Zjistili, že opravdu nevydělávali. Vedle prodeje kopečkové zmrzliny proto rozšířili nabídku i na dnes charakteristické pintové kelímky pro distribuci do obchodů.

Ke zmrzlině nicméně vedla dlouhá cesta. Ben a Jerry se totiž seznámili již o patnáct let dříve, v roce 1963 (tedy ve stejním roce, jako vznikla značka Botas). Chtěli spolu začít podnikat, ale ze začátku netušili, kudy do toho. Věděli jen, že chtějí dělat pro lidi něco skvělého k jídlu. Uvažovali nad pizzou, ale neměli peníze na vybavení. Nakonec skončili u zmrzliny. Do tajů její výroby uvedl Bena a Jerryho z kraje 70. let korespondenční kurz.

Foto: www.benandjerry.cz

Příchutě, které “cítíte”

Značka Ben & Jerry’s byla založena s tím, že chce vyrábět tu nejlepší možnou zmrzlinu tou nejlepší možnou cestou. Od té doby vznikly desítky příchutí, které spojují fair-trade rostlinné i živočišné suroviny.  Používají se vejce z chovů bez klecí a smetana od krav z rodinných farem podporujících udržitelné zemědělství.

Kromě férových surovin všechny příchutě spojují i neobvykle velké kusy ořechů, čokolády, sušenek nebo jiných přísad. Ben ze dvojky Ben & Jerry’s měl totiž velmi málo vyvinutý čichový a chuťový smysl a věřil tomu, čemu říkal „mouth-feel“. Proto chtěl, aby zmrzlina obsahovala co největší kousky ingrediencí.

V BOTAS 66 můžete ochutnat banánovo-čokoládovo-ořechovou Chunky Monkey, Peanut Butter Cup z burákového másla, Cookie Dough plnou sušenek, čokoládovou bombu Chocolate Fudge Brownie nebo jahodovo-tvarohovou Strawberry Cheesecake.

Víc než výroba zmrzliny

Ben & Jerry’s se už od začátku věnuje charitě a podporuje udržitelné zemědělství. Ve Spojených státech se značka zapojuje do nejrůznějších aktivit od čištění řek po poskytování domova opuštěným zvířatům. Pro samotnou výrobu zmrzliny je nejvýznamnější vlastní program Caring Dairy podporující farmářské chovy, které nepoužívají růstové hormony a jejich prioritou jsou udržitelné postupy produkce základních ingrediencí.

Některé příchutě (např. Chocolate Fudge Brownie, kterou můžete v BOTAS 66 ochutnat) zase obsahují kousky brownies z pekárny Greyston Bakery v New Yorku, která zaměstnává bývalé vězně, bezdomovce, léčící se drogově závislé a další lidi s těžkou minulostí. Greyston jim poskytuje sociální péči a pomáhá jim opět se postavit na vlastní nohy.

Prostě fantastická zmrzlina

Jedním z hesel tradice Ben & Jerry’s je “If it’s not fun, why do it!“. Zároveň je krédem značky snaha o inovaci a napomáhání zlepšování podmínek v zemědělství i v sociálních oblastech. Je to sice zmrzlina a my jsme boty. Na druhou stranu, stále v tom vidíme určitou spojitost. Kdyby byl BOTAS 66 zmrzlinou, Ben & Jerry’s by měl velkou konkurenci 🙂

V obchodech BOTAS 66 si můžete užívat Babí léto s Ben & Jerry’s až do 9. října nebo do vyčerpání zásob. K nákupu jednoho páru botasek dostanete malou zmrzlinu (150 ml) a k nákupu dvou a více párů velkou (500 ml). Z pochopitelných důvodů akce neprobíhá na eshopu.